سرمایه گذاری در گرجستان | ثبت شرکت در گرجستان | اقامت گرجستان

فرصت های سرمایه گذاری در گرجستان | اقامت دائم گرجستان | راهنمای سرمایه گذاری در گرجستان | خرید ملک در گرجستان | تحصیل در گرجستان | کشاورزی در گرجستان | اخذ پاسپورت گرجستانامضاء تفاهم‌نامه با هدف رفع موانع ترانزیت بین ایران و گرجستان

تبادل‌نظر درخصوص همکاری در کریدورهای ترانزیتی و منطقه‌ای و امضاء تفاهم‌نامه ۱۵ ماده‌ای با هدف رفع موانع ترانزیت بین ایران و گرجستان​هفتمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌ها‌ی حمل‌ونقل بین‌المللی جاده‌ای کالا و مسافر جمهور‌ی اسلامی ایران و جمهوری گرجستان به ریاست معاون وزیر راه وشهرسازی در تفلیس برگزار شد.


به گزارش ایسکانیوز به نقل از روابط عمومی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، محمدجواد عطرچیان مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی بابیان این خبر اظهار داشت: در جریان برگزاری هفتمین اجلاس کمیته حمل‌ونقل بین‌المللی جاده‌ای کالا و مسافر که با حضور مهندس داود کشاورزیان معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای و دیوید خوتشیوالی معاون وزیر اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان در تفلیس برگزار شد، طرفین بر توسعه روابط حمل‌ونقلی بین دو کشور و ارتقای همکاری‌های دو و چندجانبه برای توسعه روابط حمل‌ونقلی و ترانزیتی تأکید کردند.

وی افزود: در این نشست که با امضای یادداشت تفاهمی بین دو کشور در ۱۵ ماده منعقد گردید طرف گرجی بر رفع موانع و مشکلات شرکت‌های حمل‌ونقل و کامیون‌های گرجی در خاک ایران و همچنین روان‌سازی و ارائه تسهیلات به کامیون‌های گرجی تأکید داشت.

عطرچیان یادآور شد: در نشست مزبور طرفین در خصوص موضوعات حمل‌ونقل جاده‌ای کالا و مسافر، همکاری در کریدورهای ترانزیتی و منطقه‌ای، فقدان پوشش بیمه‌ای مناسب و کارآمد برای کامیون‌های ایرانی عبوری در قلمرو گرجستان و سایر موضوعات به بحث و تبادل نظر پرداختند.

وی تصریح کرد: از مهمترین دستاوردهای این اجلاس افزایش قابل توجه مبادله پروانه های تردد معاف از عوارض می باشد که در مقایسه با سالهای گذشته از افزایش چشمگیری برخوردار بوده‌است، که نیمی از این تعداد حداکثر طی یک ماه آینده در اختیار طرف ایرانی قرار خواهد گرفت که از مزایای افزایش برگه های تردد مورد مبادله بین دو طرف می توان به افزایش توسعه و مراودات بازرگانی بین دو کشور و کاهش هزینه‌های حمل‌ونقل اشاره نمود.


مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی بابیان این‌که طرفین همچنین به روان‌سازی و تسهیل تردد اتوبوس‌های ایرانی و ارائه تسهیلات به آنان تأکید نمودند افزود: طرفین توافق نمودند با توجه به اهمیت تأسیس کریدور شش‌جانبه خلیج‌فارس – دریای سیاه، نسبت به برگزاری اجلاس کارشناسی جهت نهایی نمودن سند مزبور هماهنگی‌های لازم را به عمل آوردند.

عطرچیان افزود: در جریان مذاکرات، طرفین در خصوص راه‌اندازی خطوط رو – رو از بندرهای پوتی و باتومی و همچنین میزان تعرفه‌ها و هزینه‌های خطوط مزبور، مذاکره و بازدیدی از این دو بندر توسط هیئت ایرانی به عمل آمد.

شایان‌ذکر است در حال حاضر سالیانه بیش از ۹۰۰۰ کامیون ایرانی کالاهای صادراتی کشورمان را از طریق آذربایجان و یا ترکیه به گرجستان حمل می‌کنند. میزان تردد کامیون‌های گرجی به ایران در سال گذشته حدوداً ۶۰۰ دستگاه بوده است.


گفتنی است در جریان این سفر، نمایندگانی از بخش کارنه تیر اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران، تشکل‌های صنفی حمل‌ونقل بین‌المللی کالا و مسافر، معاون وزیر راه و شهرسازی را همراهی می‌کردند.